Arvydas Strankauskas – „Lewben Group“ Mokesčių praktikos grupės vadovas

Asmuo gali pasirinkti vykdyti individualią veiklą pagal verslo liudijimą arba pagal pažymą. Toks sprendimas priklauso nuo ketinamų uždirbti pajamų sumos ir vykdomos veiklos rūšies. Ne visos veiklos gali būti vykdomos pagal verslo liudijimą–yra baigtinis veiklų sąrašas, kurias galima vykdyti pagal verslo liudijimus. Verslo liudijimai išduodami, tarkime, smulkiai prekybai, statybos darbams, kirpėjams.

Daugiau intelektinių pastangų reikalaujančių profesijų paslaugas, tarkime teisines, audito, finansų konsultantų, gydytojų ir kitas paslaugas galima teikti tik pagal pažymą. Individuali veikla pagal pažymą ir individuali pagal verslo liudijimą iš esmės skiriasi tuo, kad vykdydamas veiklą pagal pažymą asmuo moka mokesčius nuo visų pajamų, kurias uždirba per metus. Vykdant veiklą pagal verslo liudijimą, asmuo sumoka fiksuotą mokesčio suma ir vėliau per metus uždirbtos pajamos papildomai neapmokestinamos (jeigu pajamų suma neviršija 45 000 EUR).

Nuo 2018 m. atsiradusi naujovė, kad įstatyme nebėra nustatytos minimalios verslo liudijimo kainos –pilna teisė nustatyti kainas perduota savivaldybėms. Tarkime, atokesnė savivaldybė įsivertina nedarbo lygį rajone ir gali leisti asmenims vykdyti individualią veiklą neimdama jokio mokesčio arba nustatydama nedidelį metinį mokestį. Pvz., asmuo nusprendė dirbti kirpėju, savivaldybė, kurioje jis vykdo veiklą, nustatė fiksuotą 6 eurų metinį mokestį. Sumokėjęs fiksuotą 6 eurų sumą per metus iš šios veiklos jis gali gauti iki 45 tūkst. eurų pajamų. Iki 2018 m. sausio 1-osios minimali verslo liudijimo kaina buvo nustatyta įstatymu.

Dar viena naujovė –nuo 2018 m. individualią veiklą pagal verslo liudijimą gali vykdyti ir PVM mokėtojai. Anksčiau –PVM mokėtojai veiklos pagal verslo liudijimą vykdyti negalėjo (galėjo vykdyti tik veiklą pagal pažymą).Nuo 2018 m. yra panaikintas lengvatinis 5proc.individualios veiklos pagal pažymą tarifas. Visų veiklos rūšių pajamos (vykdomų pagal pažymą) apmokestinamos vienodai –15 proc. tarifu. 5 proc. tarifas buvo taikomas pajamoms, kylančioms iš prekybos, tarpininkavimo, kitų paslaugų, o 15 proc. tarifas buvo taikomas laisvųjų profesijų veiklai, tarkime, teisininkams ar finansininkams. Tad po 5 proc. tarifo panaikinimo, tapo nebeaktuali „laisvųjų profesijų“ sąvoka dėl kurios kildavo nemažai ginčų. Nauja yra tai, kad iš 15 proc. tarifo yra numatyta teisė atimti tam tikrą mokesčių kreditą, kurio dydis priklauso nuo uždirbtų pajamų sumos.

Taigi atsiranda progresyvus individualios veiklos pajamų apmokestinimas. Jei asmuo uždirba labai mažai, moka 5 proc. mokestį, jei –daugiau, daugiau ir sumoka (tarifas nustatomas pagal specialią formulę), o uždirbantys virš 40-50 tūkst. Eurų moka maksimalų 15 proc. tarifo mokestį.

Lyginant mokestinę naštą vykdant veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą, matyti, kad jeigu metinės pajamos nesiekia apytiksliai 14000 eurų sumos, efektyvus mokesčio tarifas yra mažesnis vykdant individualią veiklą pagal pažymą(pavyzdžiu ėmėme prekybos ne maisto produktais verslo liudijimo kainą, neribojant veiklos teritorijos).Jeigu planuojama uždirbti daugiau kaip 14000 eurų, efektyvus mokesčio tarifas yra mažesnis vykdant individualią veiklą pagal verslo liudijimą. Pridedame skaičiavimus

Individuali veikla pagal verslo liudijimą

 

Individuali veikla pagal pažymą

 

Individuali veikla pagal pažymą (kai papildomai dirbama pagal darbo sutartį)

 

Jeigu gaunama vienkartinė išmoka ir nėra vykdoma tęstinė ekonominė veikla, individualios veiklos registruoti nereikia–nuo šios sumos sumokamas tik 15proc.GPM.Jeigu vykdant individualią veiklą pagal pažymą taip pat yra dirbama ir pagal darbo sutartį, privalomo sveikatos draudimo mokestis (PSD)sumokamas tik metų gale pagal faktiškai uždirbtas pajamas (tokiu atveju netaikomas minimalus PSD dydis).

***Lentelėje pateikti skaičiai yra aktualūs nuo 2018-01-01